A repülőn magammal vittem a legfontosabb szerszámaimat, ami nélkül bajban lettem volna, mint kiderült: más kultúra, más szerszámok. Steve volt a “segédem”, ez is életmentő volt, mert az amerikaiak elvárják, hogy magyarázzanak nekik. Én pedig – főleg munka közben – teljesen alkalmatlan vagyok a showman szerepére. Steve átvállalta, fején headset-tel kommentálta végig a 6 órát. Nagyon izgultam. A kopogtató karikáján 7 kovácshegesztéssel kell összefogni a pálcák végét, és minden részletet nagy figyelemmel kellett kikovácsolni.
Végül sikerült jó minőségben, idő előtt, elsőre felépíteni a tárgyat, bár az első napi demonstráció végén úgy begörcsölt a bal kezem, hogy egyenként kellett lefeszegetnem az ujjaim a fogó száráról. Nagy volt a levegő páratartalma, és az izzadsággal sok sót veszítettem, hiába ittam vizet folyamatosan. Az amerikaiak kedves emberek, lelkesen figyeltek, és mindenben segítettek.
A találkozó után átutaztunk Spokane-ba, ahol Steve lakik. Újabb kovácstalálkozó, újabb demonstráció várt rám, és a McGrew család vendéglátása. Nem látszik, de Steve 70 éves volt a találkozó idején.
A kapcsolattartóm Peggy Gudgell volt, vele egyeztettem hónapokon át az utazást (amit teljes egészében a NWBA fizetett). Nagyon szimpatikus és segítőkész volt, nagyokat lehetett beszélgetni vele az odaúton.
A fotókat Amy Mook készítette, a NWBA újságjának szerkesztője. Két cikket is írt rólam a Hot Iron News -ba, egy előzetest a szakmai múltamról, és egyet magáról a demonstrációról.
]]>
Mahagóni obszidián
Már gyerekkorom óta kíváncsi voltam, hogyan készítette a kőkori vadász a fegyvereit. Információkat találtam a technikáról, (Ishi, az utolsó Yahi indián, vagy Don Crabtree, aki újra feltalálta és kikísérletezte a kőpattintás módjait), de könyvből, fotókról nem lehetett érteni. Manapság nagy divat Amerika szerte a “flint knapping”, az internet tele videókkal, tanvideókkal.
Néhány hét, 284 video és egy ínhüvely gyulladás elég volt az alapokhoz, azóta nagy élvezettel készítek egy-egy nyílhegyet szabadidőmben. Eleinte üres üvegek talpából (a Bailey’s a legjobb), aztán régi barátom, Steve McGrew adott obszidiánt és opált Spokane-ban, hogy kipróbálhassam.
]]>
A betűk egyetlen 30×30 mm négyzetvasból vágóval, ehhez a munkához készített célszerszámokkal lettek kovácsolva.
]]>
A csillár századfordulós szecesszió-art deco lakberendezés stílus. Kiegészítésül új falikarokat terveztem hozzá ugyanabba a családi házba.
]]>A székek egy holland-magyar vegyesvállalat felkérésére készültek. A cég akácfákkal foglalkozott, nekem padot, asztalt (a képen nem látszanak), széket kellett terveznem és készítenem akáclécezést használva. Az asztal későbbi terv, egy keramikus kérésére készült.
Egy ötlet, kétféle megoldás.
A beépített, vonalaival a pult íveit folytató bárszékből egyetlen darab készült, meghatározott lábtartó, háttámla és ülés magassággal. A padlóhoz és a pulthoz fixen rögzített.
A minta a gótikus mérműves stílus, átalakítva és megváltoztatva, alkatrészei lenyújtva és egymáshoz szegecselve adják ki a minta rajzolatát.
]]>
Mérete: 70-74 cm magas, 5 cm széles.
Az alapötlet sokféle variációban készíthető. Kérésre kis fali konzol mellékelhető (+ 3500 Ft)
]]>
110.000 Ft
Mérete: 12,5×19,9×12 cm, 2mm vastag lemezből kovácsolva.
A dobozt csak megrendelésre, egyesével készítem, mintázata egyedi, darabonként eltérő. Oldalai az aranymetszés arányai szerint méretezve.
9000,- Ft-tól
Mérete: 8-12 cm átmérő, 4-10 cm magasság, eltérő minták.
Díszdobozokat sok variációban, virág, szitakötő, pillangó, páfrány díszítéssel készítek. Méretük változó.
]]>
24.000 Ft
Mérete: 30 x 30 cm, kiállás a faltól kb 12 cm. Egyedi rendelésre.
Az első darab a zsámbéki katolikus templom részére készült, aztán készítettem belőle saját részre még kettőt. Az egyik az Aszódi Javító-nevelő Intézet kápolnájába került. A másikat ellopták 2007-ben.
]]>
8000 Ft
Mérete: 17×17 cm, a kalaptartók a faltól 8cm-t állnak el.
Egyszerű formája ellenére sok lépésből áll elkészíteni a háromdimenziós hajlítások miatt.
]]>