Szombathy Gábor

Tel.:+36 30 235 6127

Tradícionális íj

Szenvedély a munkámon kívül a tradicionális íjak készítése. Fiatal koromban még elveszettnek hitték a tudást, amivel a kalandozások idején használt magyar íj készült, ezért élt bennem a vágy hogy rekonstruálhassak egyet a korabeli technológiával. Hosszas kutatás és kísérletezés után, Cs. Sebestyén Károly, Fábián Gyula írásait, az indián íjkészítés tradícióit felkutatva, Dr. Szőllősi Gábor adatait és segítségét is használva sikerült megépíteni a magyar, az avar és a tradicionális íjkészítés egyik legjobbjának, a koreai íjnak egy-egy példányát.

Magyar íj

Magyar íj ajzás

Avar íj

Avar íj

Koreai íj

Koreai íj

Avar és magyar nyílhegyek Magyar tegez Magyar tegez Magyar tegez

Teljes felszerelés, nyíllal, tegezzel

Kísérleti régészet

Amit csinálok, kísérleti régészetnek hívják. Munka közben kiderül, miért és miként volt olyan alakja, szerkezete, mérete az eredeti típusnak amilyen volt, és milyen lehetett a sírokban elporladt eredetinek a pusztuló anyagokból álló része.

A feladat legnehezebb része az eredetivel megegyező alapanyagok beszerzése. Valaha mindez „hulladék” volt, az állattartás, vadászat, halászat mellékterméke.
Mára a szarv, amiből a szarut nyerem, a halhólyag amiből enyv készül, a csont, az ínszalagok EU norma szerint veszélyes hulladéknak számítanak. Technokrata kor, életidegen anyagfelhasználás. Vajon nem kellene inkább a műgyantát, aminek gőze, pora rákkeltő, felhasználás közben pedig ekcémát okoz, veszélyesnek és hulladéknak nyilvánítani? A műanyagot (mily találó szó) kiiktatni inkább életünkből?

A koreai íjhoz például – igaz, nem nagy intenzitással gyűjtögettem – 10 évig tartott összeszedni mindent. Bambuszt, halenyvet Japánból, nyírfakérget Észtországból, bivalyszarvat Amerikából hoztam. Az eperfa, a szarvas ín magyar. Az íj 6 hónap alatt épült meg, a száradási időkkel egyetemben. Kb 180 munkaóra van benne.

Figyeljék meg az ajzás technikáját lövés közben. Az ázsiai népek, az indiánok, a japánok, törökök mind hüvelykujjal ajzották az íjat. Valószínűleg mi is, magyarok, hiszen pl nyílhegyeinket is ázsiai módon, tüskével és nem köpüvel fogattuk a vessző végére, íjaink anyaga, alakja is az ázsiai tradíciókkal azonos. Mi terjedt el mégis mindenfelé? Az angol, háromujjas ajzástechnika. Pedig a hüvelykujjas módnak több előnye van.

Hozzászólások lezárva.